Dzień Flagi i Polonii i Polaków za Granic

W dniu 2 maja 2017 roku przed Belwederem odbyły się oficjalne uroczystości- Dzień Flagi i Polonii i Polaków za Granicą.Pan Prezydent Andrzej Duda powiedział do zaproszonych gości (w tym czonków Klubów Gazety Polskiej z całego świata )piękne i znamienne słowa , że 2 maja Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą łączą się w sposób bardzo symboliczny.


Na tej podniosłej uroczystości, Pan Prezydent odznaczył osoby zasłużone dla Polonii oraz wręczył flagi państwowe organizacjom krajowym i polonijnym.
Odznaczone zostały wnuczki śp.Jana Baczewskiego,Warmiaka,przedwojennego działacza Związku Polaków w Niemczech,Gabrysia Baczewska-Pazda i Elżbieta Baczewska z Rangsdorfu pod Berlinem.Wielkim przeżyciem dla polskich dzieci z Wielkiej Brytanii z sobotniej szkoły im. Dywizjonu 303 w Sutton był fakt otrzymania z rąk Pana prezydenta legitymacji szkolnych.Warto podkreślić,że Pan Andrzej Duda wyraźnie zaznaczył, że 2 maja łączy w sobie dwa elementy.
Łączy w sobie wyjątkową cześć i radość z naszych biało-czerwonych barw z naszą wielką wspólnotą,pod którą wszyscy jesteśmy, pod którą wszyscy żyjemy na całym świecie.

1 1
Po części oficjalnej w ogrodzie przylegającym do Belwederu uczestnicy gali zostali ugoszczeni staropolskim zwyczajem wykwintnym posiłkiem.Oczywiście można było porozmawiać z Panem Prezydentem i jego najbliższymi współpracownikami-ministrami.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzone między świętami państwowymi: 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja).Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy, jednak wielu Polaków bierze w ten dzień urlop, ze względu na to, że ta data jest jedyną w kalendarzu występującą pomiędzy dwoma dniami wolnymi od pracy.

Dzień Flagi i Polonii i Polaków za Granic

Ustanowienie święta

15 października 2003 do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt (autorstwa posła Edwarda Płonka) zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiający m.in. Dzień Flagi RP. Co wynika z uzasadnienia ustawy wprowadzającej święto, wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii.

W toku prac legislacyjnych Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 zaproponował poprawki m.in.: zastąpić Dzień Flagi RP Dniem Orła Białego, uznając godło za naczelne spośród symboli RP.Ostatecznie Sejm odrzucił ww. poprawkę i 20 lutego 2004 ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Polska flaga zawieszona w zrujnowanym, niemieckim Berlinie dnia 2 maja 1945 r.

Dzień Flagi i Polonii i Polaków za Granic

Obchody

Organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. Dla przykładu, w Bytomiu w dniu 2 maja 2009 ponad 500 osób utworzyło biało-czerwoną flagę z przygotowanych wcześniej i równocześnie uniesionych parasolek. Była to prawdopodobnie największa utworzona flaga w Polsce z okazji Dnia Flagi.

W ostatnich latach, powszechne stało się noszenie w tym dniu kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński. Był kontynuowany przez Bronisława Komorowskiego, a obecnie robi to Andrzej Duda.

Dzień Flagi i Polonii i Polaków za Granic

Ciekawostki

Dnia 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie. W latach PRL właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

Święto flagi na świecie

Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również w licznych innych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, na Litwie, Ukrainie i w Chinach.”Źródło:Wkipedia.