W dniu 1 września 2019 roku odbyła się uroczystość złożenia wieńców i wiązanek kwiatów na Brytyjskim Cmentarzu Wojennym w Berlinie, Heerstrasse 139. Przemówienie wygłosił ambasador RP w Berlinie. Niestety nie było powitania w języku polskim ani nie było przedstawienia poczt sztandarowych, także nie przedstawiano ,kto właśnie składa wieńce lub wiązanki kwiatów.

W uroczystości wzięli udział oraz złożyli wieńce przedstawiciele władz politycznych z Niemiec ,attachatów wojskowych, placówki dyplomatycznej RP w Berlinie, członkowie Klub Gazety Polskiej B-B a zarazem Klubu Rodło B-B, Klubu Rodło Ziemi Babimojskiej ,Klubu Rodło Szczecin,oraz środowisk kombatanckich i polonijnych, diaspory ukraińskiej i mieszkańcy Berlina. Po ceremonii klubowicze Rodła zapalili dwa znicze biały i czerwony przed pomnikiem. Następnie udali się przed mogiły zabitych polskich lotników, gdzie także zapalili znicze i oddali hołd bohaterom. Po uroczystości część uczestników udała się na Mszę św. do kościoła pw. św. Józefa. Eucharystię sprawowali Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup Heiner Koch i Jego Ekscelencja Ks. Biskup Tadeusz Lityński .Przejmującą homilię, nagrodzoną długimi brawami wygłosił Jego Ekscelencja Ks. Biskup Tadeusz z Diecezji Zielogórsko-Gorzowskiej. Po Eucharystii wierni zostali zaproszeni na poczęstunek. O godz. 13:00 rozpoczęła się podniosła uroczystość na Askanischer Platz, przed ruinami dawnego dworca Anhalter zorganizowana przez Instytut Niemiecko-Polski ,gdzie ma powstać pomnik polskich ofiar barbarzyństwa niemieckiego nazistowskiego. Powitał zaproszonych gości i prelegentów pan prof. dr Dieter Bingen a oprawę muzyczną zapewnił polsko-niemiecki chór „Spotkanie”. Przemówienie wygłosili pani Marszałek Sejmu Elżbieta Witek i pan Przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schauble oraz uczestnik walk z Niemcami hitlerowskimi w czasie Powstania Warszawskiego pan prof. dr Zbigniew, Antoni Kruszewski. Po zakończonej uroczystości wielu uczestników złożyło kwiaty w barwach Polski przed ścianą- ruiną byłego dworca kolejowego.

 
„II wojna światowa – największa wojna światowa w historii, trwająca od 1 września 1939 do 2 września 1945 (w Europie do 8/9 maja 1945), jej teatr działań wojennych objął prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln ludzi z bronią[1]. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50[2] do 78[3] milionów ludzi.
Za datę rozpoczęcia wojny przyjmuje się 1 września 1939 roku – atak Niemiec na Polskę oraz od 17.09.1939 najazdem pomocniczym Niemcom przez ZSRR na Polskę. 3 września przystąpiły do wojny Wielka Brytania i Francja (w piśmiennictwie zachodnim podaje się czasami tę drugą datę jako początek wojny światowej). Niektórzy historycy za początek wojny światowej uznają wojnę chińsko-japońską, rozpoczętą 7 lipca 1937 roku najazdem wojsk japońskich, jednakże aż do 1941 roku konflikt ten pozostawał lokalny. W historiografii radzieckiej i aktualnie rosyjskiej używane jest pojęcie wielkiej wojny ojczyźnianej – rozpoczęła się ona 22 czerwca 1941 atakiem niemieckim, a zakończyła w dniu 9 maja 1945. Formalnie Stany Zjednoczone wojnę rozpoczęły 7 grudnia 1941 w wyniku japońskiego ataku na bazę amerykańskiej marynarki wojennej Pearl Harbor na wyspie Oʻahu.”
Źródło:Wikipedia:

DSCI0082 bearbeitet

DSCI0127 bearbeitet

DSCI0168 bearbeitet

DSCI0188 bearbeitet