„Człowiek, który wychodzi z domu na obczyznę, ciągnie za sobą przez świat cały cieniutką, niewidzialną niteczkę. Jej początek przywiązany jest do drzwi rodzinnego domu, a nic odwija się jak z czerwonego kłębka. Czasem tylko śmierć przecina nożycami tę nitkę purpurową."


Tym cytatem Karola Makuszyńskiego rozpoczął się w piątek 2.6.2023 niezwykle ciekawy koncert „Zwierzęce opowieści” podczas którego berlińska Polonia mogła cofnąć się w czasie do pełnego gwaru, humoru i splendoru okresu przedwojennych polskich kabaretów, a to za sprawą wykonanych tego wieczoru nastrojowych i zabawnych piosenek o tematyce „zwierzęcej”, pochodzących głównie z repertuaru działającego wówczas słynnego chóru Dana. Jednym z wieloletnich artystów tego chóru był późniejszy gwiazdor polskiej estrady Mieczysław Fogg. Piosenki te sworzone zostały przez najlepszych polskich twórców: teksty napisali tacy mistrzowie pióra jak Jan Brzechwa, Kornel Makuszyński czy Julian Tuwim, a muzykę skomponowali Hentryk Gold, Bronisław Kaper czy Fanny Gordon. Aranżerem i akompaniatorem chóru Dana był dyplomata i zarazem kompozytor Władysław Daniłowski.

1 be

W piątkowy wieczór usłyszeliśmy piosenki w nowych czterogłosowych wersjach, opracowanych przez Urszulę Borkowską. Wystąpili berlińscy śpiewacy: sopran Małgorzata Picz (Brandenburgisches Staatsorchester), alt Ewa Lopocz-Wardawy, bas Marek Picz (Deutsche Oper Berlin). Bardzo miłą niespodzianką był występ tenora Leszka Marciniaka, na co dzień członka słynnej polskiej grupy a cappella „Affabre Concinui”. Wokalistom towarzyszył mały zespół instrumentalny w składzie Heiko Kulenkampff (pianino), Dariusz Błaszkiewicz (skrzypce), Andrea Marcelli (perkusja) i Randall Nordstrom (kontrabas).

Publiczność bardzo ciepło przyjęla wykonania artystów, wzruszając się rozterkami miłosnymi kanarka, przysłuchując się mrocznym sekretom nietoperzy czy dzikim wrzaskom zwierząt w afrykańskiej dżungli. Największym powodzeniem cieszyły się zabawny „Koncert żab” z kumkaniem i rechotaniem żab, melancholijne tango o „Czarnym kocie” oraz zupełnie zwariowana wersja „Czerwonego Kapturka”.

2 be

Podczas koncertu zaprezentowała się także młodzieżowa grupa folklorystyczna „Krakowiacy”, która ubrana w polskie stroje ludowe żywiołowo wykonała trzy polskie tańce, za co została nagrodzona dużymi brawami. Dzięki moderacji prowadzonej w dwóch językach zarówno polscy, jak i niemieccy melomani mieli okazję poznać życiorysy przedwojennych twórców artystów, opowiedziano bowiem wiele angdot i ciekawostek z ich życia.

Projekt zorganizowało polonijne Stowarzyszenie Spotkań Międzykulturowych. Wsparcie finansowe zapewnił Pełnomocnik Rządu Niemieckiego do spraw Kultury i Mediów oraz Instytut Polski w Berlinie.